97-403 Drużbice, Drużbice 20
044 632-30-21
sekretariat@biblioteka.druzbice.pl

Orkiestra Dęta – HISTORIA

Gminna Biblioteka Publiczna w Drużbicach

Orkiestra Gminna „Suchcice i Okolice”

Początki …

Orkiestra „Suchcice i okolice” powstała w grudniu 2001 roku z inicjatywy Pana Ryszarda Cieślaka.
Już 16 grudnia owego roku Pan Jerzy Charliński – pierwszy kapelmistrz, rozpoczął pracę z młodzieżą. Przez krótki czas w nauce pomagali mu: pan Artur Nowak oraz pan Zdzisław Famulski. Obaj panowie bezinteresownie i nieodpłatnie uczyli dzieci, przekazywali im wiedzę oraz umiejętności. W skład orkiestry wchodziły głównie dzieci i młodzież. Swoje siły w graniu sprawdzali także dorośli. Zaskakujące było to, iż około 75% orkiestry stanowiła płeć piękna.  Orkiestra początkowo składała się przede wszystkim
z amatorów, dla których kontakt z instrumentem był nowym doświadczeniem.

Nazwę Orkiestry „Suchcice i okolice” zapoczątkował założyciel Pan Ryszard Cieślak. Pomysł wziął się stąd, iż orkiestra zrzesza dzieci i młodzież nie tylko z Suchcic, ale  również  z sąsiednich miejscowości i gmin.  

Debiutancki występ odbył się wiosną 2002 roku podczas wielkanocnych uroczystości orkiestry przypadł na Wielkanoc 2002 roku w kościele parafialnym w Suchcicach. Kolejne występy zespołu miały miejsce podczas I Komunii Świętej oraz wizytacji biskupa w parafii. Od tamtych chwil orkiestra na stałe wpisała się w życie parafii, uświetniając większe uroczystości kościelne. Pierwszym występem orkiestry poza granicami parafii był  III Przegląd Orkiestr Powiatu Bełchatowskiego o „Złotą Trąbkę”, który odbył się 26 maja 2002 roku w Ruścu. W konkursie tym orkiestra zdobyła wyróżnienie za udany debiut, co stało się motywacją i napędem do dalszej pracy. 

Orkiestra “Suchcice i okolice” powstawała od zera, bez żadnego wkładu finansowego. Dzięki hojności parafian z Suchcic oraz sponsorów, którzy zauważyli wielki potencjał orkiestry, zaczęto małymi krokami poszerzać działalność; kupować poszczególne instrumenty, w tym także instrumenty używane.

Dzień 1 lipca 2002 roku na zawsze  wpisał się w historię orkiestry. Od tego dnia zespół przejął nowy kapelmistrz pan Robert Fijałkowski.

Tydzień później, 7 lipca 2002 roku orkiestra założyła Koło Regionalnego Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego działającego w Bełchatowie. Siedzibą koła była Szkoła Podstawowa w Suchcicach. W skład zarządu koła należeli głównie rodzice uczniów orkiestry. Rolą koła było pozyskiwanie funduszy na rzecz orkiestry, głównie zakup nowych instrumentów i remont instrumentów pożyczonych.

22 listopada jest dniem wspomnienia św. Cecylii – patronki chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Z tej właśnie okazji w listopadzie 2003 roku zorganizowano pierwszy koncert oraz bal z okazji święta św. Cecylii. Organizacja tego wydarzenia była udanym przedsięwzięciem, dlatego obchody ku czci św. Cecylii wpisały się w kalendarium imprez orkiestry i są  organizowane corocznie w listopadzie.

W roku 2007 Zarząd Koła Regionalnego Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego w Bełchatowie postanowił znaleźć sponsorów i wystąpił o nadanie sztandaru dla orkiestry. I tak w dniu 8 lipca 2007r. na uroczystej mszy w kościele  w Suchcicach doszło do poświęcenia i przekazania sztandaru dla orkiestry „Suchcice i okolice”.

W lipcu 2008 Wójt Gminy Drużbice Bożena Zielińska i Rada Gminy Drużbice podjęła uchwałę o włączeniu Orkiestry w strukturę Gminnej Biblioteki Publicznej w Drużbicach. Od tej pory bieżące wydatki orkiestry finansowane są z budżetu Biblioteki. Orkiestrę przez wszystkie lata działalności wspierają również sponsorzy. Od 2011 roku wsparcia również udziela Fundacja Wspierania Folkloru Wiejskiego i Miejskiego w Mzurkach. Przykładem jest Wydanie płyty  „OD TATR DO BAŁTYKU” ze środków europejskich zrealizowanych przez Fundację. Wraz z orkiestrą zaśpiewała Olga Lisiecka która wykonała takie utwory jak “Kwiat jednej nocy”, “Sway”, “The power of love”. Na płycie znajduje się również utwór solowy na trąbkę, a mianowicie “What a wonderful world”, który zagrał Przemysław Olszewski. Oprócz tego na płycie znajdują się bardzo zróżnicowane utwory i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

 W orkiestrze z roku na rok cały czas przybywa nowych osób, zespół zyskuje również nowe instrumenty. Od 1 kwietnia 2011 obowiązki kapelmistrza od pana Roberta Fijałkowskiego przejął i pełni je do dzisiaj pan Mateusz Cieślak.

W niedzielę 16.10.2011r. Orkiestra Dęta „Suchcice i Okolice” wzięła udział w XI Festiwalu Orkiestr Dętych Powiatu Bełchatowskiego w Oratorium Jana Pawła II . Do zmagań konkursowych przystąpiło osiem orkiestr z powiatu bełchatowskiego. W końcu nadszedł czas, aby każda z orkiestr wystąpiła na scenie z repertuarem koncertowym. Występy poszczególnych orkiestr były oceniane przez profesjonalne jury. Ogłoszenie wyników to dla orkiestrantów bardzo ważna chwila. Orkiestra zajęła II miejsce za zespołem z Ruśca. Zajęcie II miejsca przez Orkiestrę Dętą „Suchcice i okolice” należy uznać za wielki sukces. Dodatkową niespodzianką dla nas było wyróżnienie dla najlepszej orkiestry niestrażackiej.

SONY DSC

Wrzesień 2013 rok II Mzurkowski Festiwalu Orkiestr Dętych im. ks. prałata Mariana Wiewiórkowskiego. Zgłosiło się nań siedem zespołów, by na estradzie w parku państwa Grażyny i Józefa Stępniów w Mzurkach popisać się szerokim repertuarem. Nasza orkiestra zajęła 1 miejsce.

Ważnym sukcesem było zajęcie III miejsca w XXVI Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Amatorskich „O Kleczewską wieżę” w czerwcu 2016 roku.

Kolejnym osiągnięciem w 2019 roku  było wyróżnienie orkiestry podczas gali nagród Sejmiku Województwa Łódzkiego w Dziedzinie Kultury.

Orkiestra „Suchcice i okolice” otrzymała nagrodę Wójta Gminy Drużbice Tomasza Głowackiego „Drużbickie Bociany”  za wybitne osiągnięcia kulturowe i artystyczne w roku 2019.

Orkiestra “Suchcice i okolice” poza uroczystościami kościelnymi i państwowymi bierze udział w różnego rodzaju konkursach mierząc się z innymi orkiestrami. Takiego typu konkursy, przeglądy czy festiwale są dla orkiestry motywacją do dalszej pracy i ciągłego doskonalenia się

W ostatnim czasie orkiestra chętnie uczestniczyła w różnych koncertach charytatywnych na rzecz WOŚP, czy Caritas. Miały one miejsce w Łodzi oraz Bełchatowie.

Zespół od wielu lat jest gościem Dnia Reymonta, który co rocznie odbywa się w Łodzi.

Orkiestra jest znana z udziału w różnego rodzaju piknikach, czy festynach rodzinnych organizowanych na terenie całego powiatu bełchatowskiego.

Członkowie zespołu często sami są inicjatorami różnych wydarzeń np. koncertów kolęd i pastorałek w Suchcicach w okresie Bożego Narodzenia.

21 listopada 2021 roku, w kościele parafii pw. Św. Ignacego Loyoli w Suchcicach odbył się coroczny koncert orkiestry „Suchcice i okolice”. Na początku mszy świętej proboszcz parafii ks. Łukasz Szmit poświęcił, a Wójt Gminy Drużbice Pan Tomasz Głowacki odsłonił pamiątkową tablicę, upamiętniająca śp. Ks. Proboszcza Kazimierza Urbaniaka, który został honorowym patronem Orkiestry Dętej „Suchcice i okolice”. Był on niewątpliwie, ogromnym fanem i przyjacielem orkiestry od początku jej powstania. Nadanie tego honorowego patronatu było bardzo wzruszającym przeżyciem dla członków zespołu oraz wszystkich zebranych. Po uroczystej mszy świętej, jak co roku, upamiętniając św. Cecylię, orkiestra zorganizowała swój występ. Na wyjątkowy koncert z okazji 20-lecia istnienia orkiestry przybyło wiele zaproszonych gości m. in. przedstawiciele władz Gminy Drużbice, Gminy Wola Krzysztoporska oraz przedstawiciele władz powiatu bełchatowskiego i piotrkowskiego. Na uroczystości pojawił się również Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pan Grzegorz Lorek, który w imieniu wiceprezesa Rady Ministrów Pana Piotra Galińskiego wręczył Panu Ryszardowi Cieślakowi odznakę honorową „Zasłużonego dla Kultury Polskiej”. To samo odznaczenie na ręce kapelmistrza Mateusza Cieślaka otrzymała cała Orkiestra „Suchcice i okolice”. W trakcie niedzielnego koncertu opowiadanie historycznych faktów z życia orkiestry przeplatało się z pięknym wykonaniem utworów przez zespół oraz nieustającymi słowami uznania, podziękowania i życzeń od zaproszonych sympatyków drużbickiej orkiestry. Wójt Gminy Drużbice Pan Tomasz Głowacki życzył grupie „ogromnej satysfakcji ze wspólnej muzycznej pracy, dalszych sukcesów artystycznych i niesłabnącego aplauzu publiczności”. Koncert prowadził Marcel Szytenchelm.

20 lat minęło jak jeden dzień…
20 lat minęło jak jeden dzień…